Dětské sny

Pluje po obloze velká loď, která veze sny všem dětem? Anebo je přináší skřítek? Či snad přicházejí z hlavy?

Sny se dětem i nám dospělým zdají v tzv. REM fázi. Různými pokusy se zjistilo, že pokud se lidem brání ve snění, tedy je opakovaně někdo budí v REM fázi, jsou ve zvýšené míře podráždění, úzkostliví a mají sníženou koncentraci. Když je následující noc nechali spát bez přerušení, dohnali svoje ztracené sny a místo čtyř REM fází jich měli sedm (název REM.- rapid eye movement = rychlý pohyb očí, vychází ze skutečnosti, že v této fázi spánku se naše oči rychle pohybují. Mozek je velmi aktivní, často i více, než když jsme vzhůru. Zvyšuje se rychlost dýchání a krevní tlak, zdají se nám sny).

Děti krátce po usnutí upadají většinou do dvouhodinového tvrdého spánku, potom spánek začíná být méně klidný a dítě začíná snít. Jestliže rodiče dítě probouzejí v této fázi, dlouhodobě mu škodí, protože způsobují, že koncentrace dítěte je další den oslabená, je ve zvýšené míře podrážděné, ve škole nedává pozor a má tendenci reagovat úzkostí a pláčem. Probudí-li se děti na konci REM fáze samy, ohrožené nejsou, buď hned usnou, anebo povypráví rodičům svůj sen, který před chvílí prožívaly. Když dítě vzbudíme několik minut po REM fázi, už si svůj sen nepamatuje. Ale na zvláště působivé sny si dítě dokáže vzpomenout ještě hodinu po probuzení.

Čím je dítě mladší, tím jsou jeho sny barevnější. Později se barvy vytrácejí pod vlivem různorodosti snu. Barvy často vyjadřují prožívání, které také poskytuje důležité informace o psychickém stavu a zdraví dítěte. Červená znamená nebezpečí, modrá oduševnělost, zelená růst, žlutá intuici, fialová pokání, hnědá zemitost, černá nevědomost, bílá je barva nevinnosti, ale také prázdnoty.

Čtyř až šestileté dítě dovede vyprávět o velmi pestrých snech, o „mnohem krásnějších barvách než v televizi“, „jak je všechno zelené a kvete“… Děti při vyprávění o snech často používají svůj vlastní slovník, někdy pomůže nechat dítě sen nakreslit a poslouchat i komentář, který dítě ke kresbě má.

Malé děti málokdy dělají rozdíl mezi bděním a sněním. Pro ně je oboje životní realitou. Až ve věku čtyř až pěti let se naučí rozlišovat mezi skutečností a tím, co se jim zdálo. Právě proto je důležité brát ohled na to, čeho se dítě bojí a co vypráví. Sny svých dětí si nejen vyslechněte, ale také si je zapište. Můžete o nich přemýšlet, a pokud se vyskytnou i někdy později, můžete porovnat životní situaci dítěte v minulosti a v současnosti, možná to pro vás bude cenné „vodítko“. Děti o svých snech vyprávějí většinou v krátkých větách nebo je naopak košatě přikrášlují. Je na vás oddělit zrno od plev. Sny, které se vracejí či obsahově navazují na jiné, jsou velice důležité. Nepoužívejme k vysvětlení dětských snů snář. Sny mají většinou úplně jednoduché vysvětlení. Při hledání významu snu jste odkázáni na výpověď dítěte. Měli byste si dát do souvislosti jeho vyprávění o problémech s příhodami z jeho života.

Význam některých symbolů z dětských snů:

Chodba – může se jednat o cestu z úzkosti k neznámému cíli. Může jít o psychickou tíseň, která potřebuje nějaký ventil a pochopení, aby dítě našlo východisko z problému.

Jeskyně – pokud je spící dítě v ní a nechce jít ven, může to znamenat jeho samotu a nedostatek kontaktů v životě. 

Krádež – je signálem ztráty, kterou by dítě mohlo zažít, kdybychom mu nepomohli. A ztráta znamená velkou bolest.

Okno – je spojené s domem, tevřením nebo uzavřením se před světem.

Peklo – zlé svědomí, pocit viny.

Sladkosti – touha po lásce a péči. Pokud jsou hořké, dítě pociťuje ve svém okolí nějakou disharmonii a nesoulad.

Mějte na paměti, že význam snů je velice individuální. Není možné vykládat sny podle šablony, vždy je musíme vztáhnout na konkrétní dítě a konkrétní situaci, ve které se nachází. Také musíme pamatovat na to, že význam snu je důležitý pro vás jako rodiče. Děti ten význam znát nemusejí, zejména ty mladší. Nemusí být připravené na realitu a vaše snaha vysvětlit jim, co jejich sen znamená, je pouze zmate a znejistí. Přejeme dětem jen ty nejkrásnější a nejbarevnější sny.

 
 

DĚTSKÉ SNY